wtorek, 29 grudnia 2009
Eutrofizacja
NA dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy co to jest eutrofizacja. Odpowiadaliśmy również na następujące pytania:
- Czym jest i na czym polega eutrofizacja.
- Jakie są jej najczęstsze przyczyny.
- Jakie są skutki ekologiczne eutrofizacji.
- Czy i jak można usuwać skutki eutrofizacji.
Przeprowadzaliśmy też doświadczenia których problemem badawczym był wpływ nawozów na eutrofizacje.
niedziela, 20 grudnia 2009
Piątek 18.12.
Dzisiaj dostaliśmy mapki wyspy „NiBlandia”.Częściowo ustaliliśmy,gdzie co się będzie znajdowało.Czytaliśmy również instrukcję,jak zagospodarować wyspę aby odbyło się to jak najmniejszym kosztem przyrody.Podzieliliśmy się również rolami jakie każdy z nas będzie spełniał na wyspie. Oto te role:
Mateusz-sprawy energetyczne,sprawy komunikacyjne
Ewa-infrastruktura edukacyjna,ochrona przyrody
Karolina-sprawy mieszkalno-bytowe,ochrona środowiska
Klaudia-sprawy żywnosciowe,sprawy promocji,marketingu i współpracy z zagranicą
Agnieszka-sport,turystyka,rekreacja i wypoczynek ,przemysł i usługi
poniedziałek, 14 grudnia 2009
W dniu 11 grudnia w końcu zaczęliśmy zajęcia przyrodnicze . :) Zajęliśmy się robieniem mikro-planety. Zaczęliśmy od tego , że do pustego pudełka nasypaliśmy ziemi , po czym posadziliśmy w ziemi rośliny doniczkowe. Wyglądały okazale :) Następnie nasypaliśmy trochę ziarenek, oczywiście nie zapomnieliśmy o robakach i dżdżownicach . W końcowej fazie nawodniliśmy wszystko i przykryliśmy szklaną pokrywą . Mateusz uszczelnił to silikonem , by powietrze nie wtargnęło do środka. Gotową mikro-planetę odstawiliśmy w odpowiednim miejscu. Teraz tylko czekamy na efekty i będziemy przeprowadzać obserwacje. ;)
czwartek, 10 grudnia 2009
Na cztery miesiące przed rozpoczęciem działalności gospodarczej - konkurencja.
Dnia 4.grudnia rozmawialimy na temat naszej konkurencji. Odpowiadalimy także na pytania takie jak:
- Kim jest naszych pięciu najbliższych konkurentów?
- Jaka jest ich działalnosć - stabilna rozwijająca się czy może następuja spadek ich obrotów?
- W czym dzialalnosć konkurentów przypomina/nie przypomina naszej?
- Czego się nauczylimy z obserwacji ich dzialalnosci? Co działa na ich korzysć? Co nie?
- W czym nasza dzialalnosć będzie lepsza niż ich?
Porównywalismy także oczekiwania klienta u nas i u konkurencji.Zapoznalimy się także z przykładem opisu konkurencji firm specjalizujących sie w sprzedawaniu ryb.
sobota, 21 listopada 2009
Na 4 miesiące przed rozpoczęciem działalności gospodarczej- podmiot działalności, produkt.
Na początku zajęć próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania takie jak:
1.Na czym będzie polegała nasza działalność.
2.Jakie produkty planujemy zaoferować na rynku.
3.Jakie rynki będziemy obsługiwać.
4.Jak duże one są.
5.Jak możemy obsługiwać te rynki lepiej niż konkurencja.
Następnie omawialiśmy identyfikację produktu.
Wyróżniliśmy trzy poziomy (elementy struktury produktu):
-rdzeń produktu
-produkt podstawowy
-produkt rozszerzony
Na zakończenie na podstawie schematu przedstawialiśmy poziomy produktu. Tworzyliśmy własny schemat dla własnego produktu, który wybraliśmy.
piątek, 13 listopada 2009
Na pięć miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy się, ze misja firmy określa główny cel istnienia firm oraz deklaruje się w niej cele oraz wartości, na których oparta jest działalność. Rozważaliśmy atuty, możliwości, zagrożenia i słabości naszej firmy. Dowiedzieliśmy się jaka jest dobra misja i co to jest analiza SWOT. Wydaje się to bardzo trudne do określenia, ale coraz lepiej nam idzie ;]
sobota, 7 listopada 2009
Labolatorium informacji ekologicznej . :)
Dnia 6.11.09 odbyły się zajęcia Laboratorium informacji ekologicznej. Na początku zajęć przeprowadziliśmy ćwiczenie " KIM 10/20 " Następnie nauczyciel zaprezentował nam różnorodność źródeł informacji. Dyskutowaliśmy i przedstawialiśmy różne źródła wiedzy. Szukaliśmy informacji w roczniku statystycznym , w atlasie , w podręczniku do biologii . Korzystaliśmy też ze skanów różnych czasopism . Przeglądaliśmy także strony internetowe . Nazwę źródła zapisywaliśmy pod odpowiednimi nazwami. :D ;)
poniedziałek, 2 listopada 2009
Dnia 30.10.2009 rozmawialiśmy na temat roli klienta w marketingu oraz zastanawialiśmy się nad tym dlaczego konsument stanowi w nim tak ważny element. Jednym z wielu takich poglądów jest każdemu dobrze znane przysłowie klient nasz pan. Mówiliśmy także o kryteriach segmentacji rynku. Zależą one od:
- grupy społecznej i wysokości zarobków,
- rodzaju branży i wieku klientów,
- płci,
- oraz wielkości firmy.
- grupy społecznej i wysokości zarobków,
- rodzaju branży i wieku klientów,
- płci,
- oraz wielkości firmy.
sobota, 24 października 2009
Na rok przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Dnia 23.10.2009 r. omawialimy co to jest biznesplan.Rozważalimy i ocenialimy 4 rodzaje ryzyka założenia firmy.Przeprowadzalimy ćwiczenia (rola marzenia w dochodzeniu do założenia firmy),oraz burzę mózgów-jako technikę dochodzenia do pomysłów.Na końcu wybralimy osobę odpowiedzialną za kierowanie pracami na cały rok.
środa, 21 października 2009
środa, 17 czerwca 2009
W dniu 15 czerwca rozmawialismy o globalizacji-szanse i zagrozenia. Bawilismy sie w " Globalne bingo" i " Myslace kapelusze.
Argumenty przemawiające za globalizacją:
• może prowadzić do rozwoju nowych form rządów oraz rozszerzenia demokracji na wszystkie państwa świata, a w rezultacie - do powstania nowego pokojowego systemu światowego
• likwiduje bariery dotyczące handlu, przepływu towarów importowanych i eksportowanych
• dzięki globalizacji nastąpił postęp w dziedzinie komunikacji (telekomunikacji, telefonii i Internetu) czyniąc komunikację między ludźmi szybką i sprawną
• proces globalizacji umożliwia integrację ludzi o różnym podłożu kulturowym
Argumenty przemawiające przeciwko globalizacji:
• globalizacja zagraża ciągłości i autentyczności państw narodowych, ich niezależności, niszczy lokalną kulturę i tradycje.
• wymusza wprowadzenie i życie według standardów Zachodnich
• powiększa się przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi krajami na świecie;
• świat staje się "globalną wioską", korzystne bądź niekorzystne zjawiska gospodarcze w jednym rejonie świata oddziałują na funkcjonowanie państw i przedsiębiorstw na całej kuli ziemskiej
• globalizacja powoduje amerykanizację kultury światowej, tzw. makdonalizację;
Czy jesteśmy za czy przeciw zjawisko globalizacji już istnieje i nie można tego zjawiska cofnąć, ani zatrzymać. Co więcej proces ten na pewno będzie postępował. Naszą szansą jest mądre zaadaptowanie zdobyczy globalizacji. Powinniśmy należycie pielęgnować tradycje i kulturę oraz podtrzymywać naszą narodową tożsamości. To są nasze ostatnie zajęcia i już żegnamy się już z wami. Do zobaczenia za dwa miesiące.
poniedziałek, 8 czerwca 2009
Piszemy tego bloga teraz, dlatego że bylismy na wycieczce klasowej. W dniu 1.06.2009 na zajęciach zajmowalismy się sprawami Unii Europejskiej. Rozwiązywalismy test oraz debatowalismy na temat Parlamentu Europejskiego i o zbliżających się wyborach. Poznalismy, co to jest euro, jaki jest hymn i flaga Unii Europejskiej, ile państw należy do Unii, dowiedzielismy się także, że 50% ludnosci Europy należy do Unii Europejskiej.
"Wodne zamieszanie, czyli jak mieszać i rozdzielać"
A na dzisiejszych zajęciach zajmowalismy się rozdzielaniem mieszanin przez przesączanie i odparowywanie. Następnie skonstruowalismy małą oczyszczalnię scieków i oczyszczalimy w niej sporządzone mieszaniny.
sobota, 30 maja 2009
Dzisiaj na zajęciach graliśmy w grę "ACQUIRE".Celem gry było polowanie na sieci hotelowe. Zakładaliśmy sieci hotelowe, a gratis dostawaliśmy jeden udział założonego hotelu i mogliśmy kupić kolejne 3 udziały. Wygrywał ten uczestnik który miał najwięcej pieniędzy:
I miejsce zajęła Agnieszka ze stanem konta 20400$
II miejsce zajęła Klaudia ze stanem konta 19800$
III miejsce zajęła Karolina ze stanem konta 17500$
IV miejsce zajęła Ewa ze stanem konta 16200$
V miejsce zajął Mateusz ze stanem konta 13000$
poniedziałek, 25 maja 2009
Dzisiaj sporządzaliśmy mieszaniny. Mieszaliśmy wodę z: kawa,sola,piaskiem, mydłem,kreda,maka,olejem i denaturatem. Sporządzane mieszaniny wykorzystamy na następnych zajęciach. Nim sporządziliśmy mieszaniny wykonywaliśmy mapę mentalna pt."Wiadomości o mieszaninie". Definicje mieszanin szukaliśmy w różnych źrodłach- internet, leksykon, słownik chemiczny, podręcznik do chemii.
sobota, 23 maja 2009
poniedziałek, 18 maja 2009
W dniu 18.05.09 rozmawialiśmy na temat handlu zagranicznego. Poznaliśmy następujące pojęcia: handel zagraniczny, eksport, import, bilans handlowy i płatniczy. Dowiedzielimy się o korzyciach jakie płyną z wymiany międzynarodowej. Korzystalimy z prezentacji multimedilnej zamieszczonej na NBP-portal edukacyjny.
czwartek, 14 maja 2009
W dniu 11.05.2009 wykonywaliśmy ciekawe doświadczenia dotyczące krystalizacji i kryształków z niej powstałych. Robiliśmy roztwory soli, cukru, tiosiarczanu sodu, siarczanu miedzi. Roztwory podgrzewaliśmy na palnikach, aby wykonać roztwór nasycony. Nastepnie na nitce nawijaliśmy śróbkę motylkową i zanurzyliśmy je w roztworze. Na spotkanie specjalnie z Poznania przyjechał pan Rafał Hubczyk. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie ;-)
Ogólnie zajęcia były świetne. Poznaliśmy nowy sposób wykonywania krystalizacji.
wtorek, 5 maja 2009
Dnia 4.05.09 dyskutowaliśmy na temat bankowości. Obliczaliśmy procenty lokat i kredytów w różnych bankach. Dowiedzieliśmy się, że bank jest taką samą firmą, jak każda inna, co oznacza, że teoretycznie kazdy moze założyć własny bank. Bank jest instytucją zaufania publicznego. Poznaliśmy co to sa stopy procentowe, skąd bank bierze pieniądze. Jakie są zadania i czym sie zajmuje Narodowy Bank Polski, oraz w jaki sposób banki prowadzą rozliczenia w gospodarce.
poniedziałek, 27 kwietnia 2009
poniedziałek, 20 kwietnia 2009
Dzzisiaj rozmawialiśmy o przedsiębiorczosci. Zapoznalismy sie jakie istnieją instytucje, które
-wspierają przedsiębiorców w naszym regionie
-nazwy programów ,w ramach których przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie
-warunki, które musi spelnić przedsiębiorca, aby mogł uzyskać dotacjeJakie wymogi musi spelniać przedsiebiorca aby uzyskać dotacje. Poznalismy podział województwa na powiaty i gminy. Czym zajmują się władze samorządowe.
wtorek, 7 kwietnia 2009
Subskrybuj:
Posty (Atom)